У буквальному сенсі слова, вандалізм - це зловмисне руйнування або пошкодження матеріальних та культурних цінностей. На жаль, все частіше у нашому місці можна помітити наслідки вандалізму. Варто тільки будь-якому новому об'єкту з'явитися на вуличках міста, як вандали тут як тут. Сьогодні розберемо варіанти, котрі допоможуть нам зупинити рух вандалізму у нашому суспільстві.
Для того щоб позбутися вандалізму потрібно зрозуміти чому та за яких обставин він виникає. Адже, чим більше цікавих споруд з'являється у місті тим більше у суспільстві розвивається рух вандалізму.
Хто і навіщо займається вандалізмом?
Як правило, злочини пов'язані з вандалізмом можуть мати абсолютно різні мотиви. Хулінанський мотив передбачає руйнування суспілного майна, як правило, це відбувається під дією алкогольного сп'яніння чи наркотичних речовин. Однак, зовсім інша складається ситуація, якщо цей злочин скоїли підлітки. Здебільшого, неповнолітні особи займаються вандалізмом з метою відчути певний адреналін та показати свою перевагу над суспільством. Якщо при скоєнні злочину викрадаються предмети, що мали культурну чи матеріальну цінність, то це вже ніщо інше, як корисливий мотив вандалізму. Найжаливішим мотивом вандалізму являється емоційно-особистісний мотив. Емоційно-особистісний мотив характеризується руйнуванням могил та пам'ятників. На щастя, в Україні цей мотив зустрічається доволі рідко. Найчастіше причиною емоційно-особистісного мотиву являється помста покійнику або заздрість його родичам.
Звичайно, це не єдинні мотиви, котрі змушують осіб скоювати злочини стосовно вандалізму. Причиною вандалізму часто являються гнів, нудьга, переживання, тощо. Отже, якщо людина зруйнувала якусь річ у місті під впливом негативних емоцій, то її не завжди можна назвати вандалом. Вандалами вважаються безпосередньо ті особи, котрі навмисно руйнували культурні цінності, або під дією алкоголю та наркотичних речовин.
Як позбутися вандалізму?
У більшості випадках людина скоює злочин вандалізму використовуючи думку "Не моє - значить не шкода". Тому, найкращим варіантом побороти вандалізм це долучити кожного громадянина до створення культурної чи матеріальної цінності. Це можна організувати шляхом голосування, або створенням певного проекту. Нехай той, хто докладе більше зусиль до створення культурної чи матеріальної цінності отримає фінансову винагороду. Такий підхід до вирішення проблеми найбільше підійде для підлітків. Адже, вони і фінанси отримують, та щей хизуватися будуть перд друзями, що ця культурна пам'ятка у місті належить саме їм. Тим самим, мотивуючи друзів на такий самий благодійний вчинок.
Що робити з вандалами?
Також, було б добре якби поблизу кожної культурної чи матеріальної цінності у місті знаходилася веб-камера, котра може чітко зафіксувати обличчя зловмисника. Потім знайти цю особу та надати їй покарання. Однак, тут зовсім не йдеться мова про кримінальну відповідальність. Нехай покарання буде повчальним. Наприклад, цілий день працювати у місті: підмитати вулиці, садити клумби, протирати пиль на лавах, чистити фонтани тощо. Нехай людина зрозуміє наскільки це все важко. Однак, якщо після такого покарання людина знову скоює злочин вандалізму, тоді вже час притягнути її до кримінальної відповідальності.
Автор: Вікторія Мартюхіна
Коментарі
Дописати коментар