Івана Купала - це традиційне східнослов'янське свято. За старим стилем відзначалося 24 червня. Однак, з часом сталося об'єднання язичницького свята з християнським святом Іонна Хрестителя, що відбувається на честь хрещення Ісуса Христа.
Цікавим фактом є те, що раніше свято Івана Купала мало назву Ярилин день. Таку назву дали слов'янські племена. Вони поклонялися богу Ярилу, який вважався покровителем сонця та всього живого. Наші предки вважали, що якщо у це свято покупатися у водоймі, то можна позбутися усіх хвороб та зарядитися енергією добробуту. Така традиція залишилася і по сьогоднішній день, люди намагаються у це свято виїджати до водойм та обливаються водою.
Сьогодні свято Івана Купала відзначають 7 липня. Однак, головні купальські обряди припадають на ніч 6 липня. В цей вечір молодь збиралася біля водойми й проводили обряди. Незаміжні дівчата починали плести вінки й пускати їх у воду, таким чином, вони ворожили на свою майбутню долю: якщо вінок починав плисти, це означало, що дівчина незабаром вийде заміж; якщо ж вінок залишався кружляти на одному місці, цей знак свідчив про те, що дівчина ще буде залишатися у дівках. Закохана пара теж могла заглянути у своє майбутнє. Вони бралися за руки і намагалися перепригнути через багаття, якщо під час стрибка руки закоханих роз'єднувалися, це означало, що цій парі не судилося бути разом. І навпаки: якщо руки пари залишалися міцно з'єднаними, це означало, що пара створена один для одного. Також, до водойми святкувати Івана Купала приходили і заміжні жінки. Якщо заміжна жінка не приходила святкувати Івана Купала, то вона вважалася відьмою. До водойми збиралися усі люди, вони співали народні пісні, танцювали та водили хороводи. Коли усі обряди закінчувалися люди спалювали у багатті речі хворих членів родини, а потім йшли купатися у водоймі, за традицією люди купалися до ранку.
Справжні господині теж ретельно готувалися до свята Купала, вони прикрашали свій дім зеленню, квітами та пекли короваї.
Прикмети та повір'я
Наші предки вірили, що на Івана Купала вся нечисть вилазить назовні. Тому потрібно бути особливо обережним.
- Не можна далеко йти від людей і житлових будинків - може викрасти лісовик.
- Не можна запливати далеко - русалки потягнуть.
- Якщо чутно зозулю - бути холодній осені.
- Доноситься спів цвіркуна - зима буде м'якою.
- Якщо наткнувся на змію - чекай біди.
На Купала обов'язково милися росою або водою з криниці. Вважалося, що тільки в цей день вона володіє цілющою силою. Також вірили, що жінки, вмиваючись такою водою, стають красивішими, а чоловіки сильнішими.
Також вважалося, що на Івана Купала відчиняються двері у потойбічний світ. І духи могли дати раду або передбачити майбутнє.
Автор: Вікторія Мартюхіна
Коментарі
Дописати коментар