Перейти до основного вмісту

Івана Купала: історія, традиції, обряди

Івана Купала - це традиційне східнослов'янське свято. За старим стилем відзначалося 24 червня. Однак, з часом сталося об'єднання язичницького свята з християнським святом Іонна Хрестителя, що відбувається на честь хрещення Ісуса Христа. 
Цікавим фактом є те, що раніше свято Івана Купала мало назву Ярилин день. Таку назву дали слов'янські племена. Вони поклонялися богу Ярилу, який вважався покровителем сонця та всього живого. Наші предки вважали, що якщо у це свято покупатися у водоймі, то можна позбутися усіх хвороб та зарядитися енергією добробуту. Така традиція залишилася і по сьогоднішній день, люди намагаються у це свято виїджати до водойм та обливаються водою.

Сьогодні свято Івана Купала відзначають 7 липня. Однак, головні купальські обряди припадають на ніч 6 липня. В цей вечір молодь збиралася біля водойми й проводили обряди. Незаміжні дівчата починали плести вінки й пускати їх у воду, таким чином, вони ворожили на свою майбутню долю: якщо вінок починав плисти, це означало, що дівчина незабаром вийде заміж; якщо ж вінок залишався кружляти на одному місці, цей знак свідчив про те, що дівчина ще буде залишатися у дівках. Закохана пара теж могла заглянути у своє майбутнє. Вони бралися за руки і намагалися перепригнути через багаття, якщо під час стрибка руки закоханих роз'єднувалися, це означало, що цій парі не судилося бути разом. І навпаки: якщо руки пари залишалися міцно з'єднаними, це означало, що пара створена один для одного. Також, до водойми святкувати Івана Купала приходили і заміжні жінки. Якщо заміжна жінка не приходила святкувати Івана Купала, то вона вважалася відьмою. До водойми збиралися усі люди, вони співали народні пісні, танцювали та водили хороводи. Коли усі обряди закінчувалися люди спалювали у багатті речі хворих членів родини, а потім йшли купатися у водоймі, за традицією люди купалися до ранку.

Справжні господині теж ретельно готувалися до свята Купала, вони прикрашали свій дім зеленню, квітами та пекли короваї. 

Прикмети та повір'я

 
Наші предки вірили, що на Івана Купала вся нечисть вилазить назовні. Тому потрібно бути особливо обережним.
 
  • Не можна далеко йти від людей і житлових будинків - може викрасти лісовик.
  • Не можна запливати далеко - русалки потягнуть.
  • Якщо чутно зозулю - бути холодній осені.
  • Доноситься спів цвіркуна - зима буде м'якою.
  • Якщо наткнувся на змію - чекай біди.
На Купала обов'язково милися росою або водою з криниці. Вважалося, що тільки в цей день вона володіє цілющою силою. Також вірили, що жінки, вмиваючись такою водою, стають красивішими, а чоловіки сильнішими.
 
Також вважалося, що на Івана Купала відчиняються двері у потойбічний світ. І духи могли дати раду або передбачити майбутнє.

Автор: Вікторія Мартюхіна


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Вандалізм та як з ним боротися?

У буквальному сенсі слова, вандалізм - це зловмисне руйнування або пошкодження матеріальних та культурних  цінностей. На жаль, все частіше у нашому місці можна помітити наслідки вандалізму. Варто тільки будь-якому новому об'єкту з'явитися на вуличках міста, як вандали тут як тут. Сьогодні розберемо варіанти, котрі допоможуть нам зупинити рух вандалізму у нашому суспільстві. Для того щоб позбутися вандалізму потрібно зрозуміти чому та за яких обставин він виникає. Адже, чим більше цікавих споруд з'являється у місті тим більше у суспільстві розвивається рух вандалізму. Хто і навіщо займається вандалізмом? Як правило, злочини пов'язані з вандалізмом можуть мати абсолютно різні мотиви. Хулінанський мотив передбачає руйнування суспілного майна, як правило, це відбувається під дією алкогольного сп'яніння чи наркотичних речовин. Однак, зовсім інша складається ситуація, якщо цей злочин скоїли підлітки. Здебільшого, неповнолітні особи займаються вандалізмом з мето...

Театральна творчість – це спосіб життя: інтерв’ю із Олексієм Петренком

Сьогодні рада вам представити надзвичайно цікаву особистість Олексія Петренка   засновника та  директора незалежного, приватного театру « Хулі GUN» Доброго дня , Олексію, розкажіть , будь-ласка , детальніше нашим читачам: Як розпочалося ваше театральне життя? — Близько чотирьох років тому, я проходив повз будівлю театру ім. Садовського і просто, заради цікавості, вирішив зайти подивитися, що там відбувається. Раніше я в театрі не був взагалі. Там саме йшла вистава " Лісова пісня " і я одразу придбав на неї квиток, який здається коштував 30 грн. І коли вистава розпочалася, мене настільки захопило дійство, настільки я був зачарований тим, що відбувається на сцені, що не міг не те, що відірвати погляд, а й думати про щось інше, крім вистави. Саме   так відбулося моє знайомство з театром. А потім поїхало : вистава за виставою, вистава за виставою. І от з того моменту, я теоретично не пропускаю жодної вистави. Вони для мене завжди —захоплююче та прекрасне д...

Як стати на шлях саморозвитку

Чи часто у вас бували ситуації, коли ви розуміли, що живете не на повну? Вам важко підтримувати розмову з людьми, ви увесь час перебуваєте вдома у поганому настрої, і взагалі стосунки з будь-якими особами у вас не складаються? Тоді ця стаття саме для вас!!! Якщо у вас з'явилася ідея почати розвиватися, то це вже велика перемога. Якщо ви дійсно почнете розвиватися, тоді ви точно станете переможцем у битві із самим собою за краще життя, та за кращу версію себе. Проте, лише однієї ідеї замало, саморозвиток - це насамперед робота над собою. Чим довше ви будете працювати, тим кращих результатів ви досягнете в майбутньому. Пропоную розглянути вам етапи роздумування, котрі допоможуть вам розвиватися та досягти успіху. 1. Познайомтеся із самим собою У даному етапі сила полягає в правді. Запитайте самого себе "Хто я?", "Яка моя соціальна роль?", "Що я люблю?", "Чого я досягнув у житті?", "Чого я хочу досягти?". Відповідайте на у...