Напевно у кожного з нас був конфлікт з колегами. Буває й таке значення,як мобінг - постійне докучання певного учасника колективу і саме через це знижується наша самооцінка. Однак, не все ще втрачено, адже сьогодні ми надао вам декілька корисних порад як налагодити відносини з колегами.
1. Знайдіть співбесідника. Для того, щоб знайти спільну мову з колективом, ви можете одразу почати спілкуватися з одним із колег, а потім поступово продовжити спілкуватись з іншими.
2. Скористайтеся своїми знаннями,для того, щоб довести колективу, що ви все розумієте та виконуєте.
3. Не залишайте колектив без своїх пропозицій та думок. Беріть участь у проектах, котрі не стосуються роботи. Тоді колектив побачить, що ви хочете більше працювати та наполягаєте на своїй думці.
4. Спробуйте познайомитись краще з колегами. Вам необхідно знайти певні спільні інтереси, можливо й навіть спільне враження від певної подорожі, котру ви здійснили нещодавно. Мабуть, що це буде цікава розмова, про яку ви можете поговорити.
5. Зрозумійте зміни з користю. Для початку вам необхідно ознайомитись з новими правилами та завданнями. Для цього необхідно просто вислухати свого директора, а тоді починати працювати на новому місці з новими силами та натхненням. Навіть, якщо вам роблять зауваження щодо неправильної виконаної дії - спокійно віднесіться до цього.
Але в нас є ще один не менш важливий аспект - відносини у колективі з жінками. Існує велика різниця поведінки чоловіків та жінок. У колективі, де працюють жінки, постійно стоїть питання "Хто тут головна". Через те, що жінки полюблять попліткувати та створити інтриги, вам потрібно просто спокійно до цього віднестись. Але якщо вже почались інтриги про вас, просто ігноруйте - це найголовніше, а вже потім знову знайдіть спільну мову.
Отже, для того, щоб налагодити відносини у колективі для цього необхідно кілька місяців, адже це дуже складний психологічний процес, однак у вас все вийде.
Автор: Ольга Денисова
Коментарі
Дописати коментар